The International Educational Leadership Conference

6. - 9. března 2024, Maďarsko

IELC24 PPT 2

Registrace je uzavřena

Účast prosím potvrďte co nejdříve platbou. Rezervace hotelu musí být provedena samostatně.

ielc 2019

 

Téma: Kotvy naděje pro křesťanskou výchovu

Bouře kultury, politiky, ekonomiky a myšlenek vyžadují, abychom byli zakotveni v tom, co je neotřesitelné. Které prvky křesťanského vzdělávání by měly být posíleny, aby zakotvily křesťanské školy a studenty ve Slově Božím a Jeho Pravdě? IELC 2024 poskytne příležitosti k prozkoumání a diskuzi o těchto kotvách naděje společně, modlíce se za Boží milost a hledíce k Němu pro vedení.

Toto událost bude také zahrnovat speciální oslavu 30 let služby ACSI Europe křesťanským školám, vzpomínajíc na Boží dobro a žádajíc o Jeho vedení v nadcházejících letech.

Mezinárodní konference vedení vzdělávání spojuje vůdce křesťanských škol pro strategickou spolupráci a inspiraci z celé Evropy a za jejími hranicemi. ACSI Europe pořádá IELC od roku 2015 pro účastníky z více než 40 zemí a jsme požehnáni možností spolupracovat s vámi na podpoře kvalitního křesťansky orientovaného vzdělávání po celém světě.

 

Hlavní řečníci:

Laci SmallLACI DEMETER je oddán posilování křesťanských škol a pedagogů, připravujících studenty na život s věčným pohledem. S bohatým akademickým zázemím, včetně titulu MSc v inženýrství, MA v výuce angličtiny jako cizího jazyka, MEd v křesťanském školství a EdS v edukačním vedení, je Laci členem ACSI Europe od roku 1995 a stal se jejím ředitelem pro Evropu v roce 2011. Často vyučuje na křesťanských konferencích o vzdělávání po celém světě. Laci, spolu se svou ženou Ritou, je rodičem šesti dětí a prarodičem pěti vnoučat.

 

laurens van der tang avatar 300x300LAURENS VAN DER TANG je tvůrcem názoru ve skupině konzervativních reformovaných věřících a působí jako starší v reformovaných kongregacích v Nizozemí. Pracoval v společnosti Baan od roku 1987, připojil se k představenstvu v roce 1990 a v letech 2000 až 2003 sloužil jako prezident. Od roku 2006 je generálním ředitelem společnosti VitalHealth Software. Je aktivním investorem ve společnosti Forward Enterprises, která se zaměřuje na budování udržitelných softwarových podniků, a zastává funkce ve společenství reformovaných věřících.

 

SteveBeegooSTEVE BEEGOO je aktivní v oblasti vzdělávání téměř 30 let jako učitel, ředitel a manažer projektů pro rozvoj. Věnuje se pomáhání církvi rozpoznat klíčovou roli výchovy dětí při naplňování Velkého poslání, když přednáší a píše články o tématech spojených s křesťanskou svobodou a vzděláváním.Steve je Šéf vzdělávání pro organizaci Christian Concern, generální ředitel Christian Schools’ Trust, místopředseda Christian Coalition for Education a člen Poradního sboru pro náboženskou výuku v Oxfordshire.

Conference Goals:

 • Inspire a shared vision for Christian education globally
 • Encourage fellowship among Christian school leaders
 • Encourage developing partnerships for Christian schools
 • Enhance leadership skills through plenary and workshop sessions

 

Download the Draft Schedule here 

Conference Location: Budapest, Hungary

 • Our conference venue will include hotel options as well as meals for participants.
 • Hotel venue: Please book your own lodging based on your preferences. Rooms at Mercure/Ibis Budapest Castle Hill will be available at special rates. 
 • After January 20 we cannot guarantee available rooms or access to the special rate.

   The preferential code will be included in your confirmation email with the hotel reservation links. The rates shown below are for 3 nights for Ibis and Mercure respectively. 

Screen Shot 2023 11 23 at 10

Screen Shot 2023 11 23 at 10

Program Details:

 • This conference will highlight keynote speakers from various regions.
 • Workshops will be available, presented by highly experienced and qualified educators working in Christian school settings.
 • Various learning tracks will be offered to participants wanting to focus their attention on themes related to the opportunities for Christian education to address real and pressing challenges in our post-truth culture.
 • We provide simultaneous translation in selected languages during the main sessions and the super seminars after evaluating the participant needs. If you do not speak English, you will need to provide your own translator for networking and other sessions.

 

Workshops

The conference organizing committee will select the workshops for the conference from the submitted proposals. Workshop Proposal Deadline January 15, 2024. Workshop Proposal Form

Workshop Titles and Descriptions:

 1. All workshops must fit within the conference theme and be related to the opportunities for Christian education to address real and pressing challenges in our post-truth culture (e.g. artificial intelligence in education, sexual and gender identity confusion, biblical leadership, teacher training)
 2. Please make your titles and descriptions "attention getting" and informative.
 3. Many of the conference participants will be non-native English speakers but workshops must be presented in English.

 

The ACSI Europe Christian School Improvement Platform (CSIP)

ACSI is committed to supporting excellence in both academics and spiritual formation for Christian schools. ACSI Europe has developed a multi-lingual tool to build school communities through identifying strengths and weaknesses in a setting of strategic professional support between member schools and partner organizations. Your use of this platform as a member school will further enable you to build meaningful partnerships through your connections at IELC that best support the needs of your school community. You can read more about CSIP here.

 

Conference Booths and Partnership Development:

 • Organizations can be assigned space and time to host conversations with other participants during the conference.
 • We encourage you to think about ways that you want to collaborate with schools from other countries for mutual benefit and support based in a biblical vision of education. The best encouragement for partnership is highlighting what you can offer to others in these partnership opportunities.
 • Reserve your table by February 20, 2024 on this form. An extra fee will be collected for any organizations promoting paid services or products.

 

Conference Costs: 

Note that conference prices do not include accommodation. We will provide a link to discounted prices at the conference hotel where you may reserve your preferred room type in your confirmation email. You may also select from other local accommodation options.

 

without ACSI membership

ACSI Europe members Western region, US and international schools

ACSI schools - central Europe (HU, RO, CZ, PL, SK, UA, etc.)

Cost for the in-person event, no lodging included

370 EUR / person

270 EUR / person

190 EUR* / person

* This is a subsidized price for certain participants, which helps to cover the costs of this event.

All registrations include 2 dinners, 2 lunches, 4 coffee breaks, access to main sessions, workshops, translation options, conference materials, the digital conference resources and networking as well as a trial access to CSIP.

A 5% discount is available for groups of 5 or more participants from the same school. Please request this at registration. If you attended INSPIRE in March of 2023, the amount you paid for INSPIRE can be applied as a credit at this event.

 

Payment and Cancellation Policy:

 • Conference fees must be paid by January 30, 2024.
 • Payment can be made by credit card or bank transfer after completing the registration process.
 • Cancellations between January 30 and February 15 receive a 20% refund.
 • No refunds or cancellations after February 15.

Updated on Jan. 25, 2024

 

There are no events to show.

 

 
 

Nedávno přidané články

Platforma zkvalitňování křesťanské školy

Platforma zkvalitňování křesťanské školy (CSIP) vytvořena ACSI je komunita, kde se členské školy ACSI mohou věnovat hodnocení a posuzování svých metod a cílů, definovat strategické cíle a přispět ke strategickému vývoji v partnerství s jinými školami a během toho uvádět křesťanskou vizi vzdělání do praxe.

Zpráva o SLC 2020

Děkujeme vám za vaše partnerství na ministerstvu ACSI Europe! Rádi bychom vás informovali o nejdůležitějších událostech naší nedávné konference vedení studentů.

IELC 2024, Hungary

středa 6 březen 2024 to sobota 9 březen 2024